Program Zanocuj w lesie w Nadleśnictwie Smolarz
Program "Zanocuj w lesie" w Nadleśnictwie Smolarz
Różnorodność leśnych krajobrazów Nadleśnictwa Smolarz sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dla miłośników sosnowych borów, jezior i rzek idealny będzie obszar „Drawiny”. Obszar „Smolarz”, dzięki bardzo urozmaiconej rzeźbie terenu, pozwoli znaleźć zaciszne miejsce. Wokół najwyższego wzniesienia w okolicy – Kawczej Góry – rozciągają się bory mieszane z przewagą sosny, ale w obszarze tym nie brakuje także charakterystycznych dla Nadleśnictwa Smolarz lasów dębowych. Miłośnikom historii i zabytków polecamy obszar „Mierzęcin” położony w pobliżu zabytkowego pałacu, folwarku i parku. Obszar ten obejmuje fragment lasów należących niegdyś do tego majątku i jest położony w malowniczej dolinie Mierzęckiej Strugi.
Wszystkie trzy obszary znajdują się w pobliżu stacji i przystanków kolejowych, dzięki czemu są łatwo dostępne także dla osób niezmotoryzowanych.
Lokalizacja widoczna jest również na mapie oraz z poziomu aplikacji Mbdl (Android) lub (iPhone), z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
- regulaminem korzystania z obszaru
- informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą.
Miejsca wyznaczone do rozpalenia ogniska znajdują się w obszarach „Mierzęcin” i „Drawiny”. W obszarze „Mierzęcin” palenisko znajduje się na miejscu postoju pojazdów (pododdział 6-c) i jest dostępne przez cały rok. W obszarze „Drawiny” miejsce na ognisko znajduje się na terenie obozowiska harcerskiego (pododdział 328-b), dlatego jest ono niedostępne przez ok. 2-3 tygodnie w roku, gdy trwa tam obóz harcerski. Informację o zajęciu tego miejsca przez harcerzy można uzyskać w biurze Nadleśnictwa Smolarz, tel. (95) 762-05-63. Miejsca wyznaczone do rozpalania ognisk nie są zaopatrywane w drewno.
Dozwolone jest korzystanie z kuchenek gazowych, pod stałym nadzorem, z wyjątkiem miejsc na glebach torfowych, w młodnikach i w drzewostanach, w których korony drzew znajdują się na wysokości poniżej 5 m od ziemi oraz na powierzchniach leśnych porośniętych wysokimi trawami i wrzosem oraz pod warunkiem że nie obowiązuje duże zagrożenie pożarowe (stopień zagrożenia pożarowego jest aktualizowany dwa razy dziennie na mapie BDL
- mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
- zasadami bezpiecznego korzystania z lasu: https://smolarz.szczecin.lasy.gov.pl/zasady-zachowania-sie-w-lesie
- z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu.
- w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! Terminy polowań zbiorowych znajdziesz na stronach internetowych gmin:
- obszar „Drawiny” – gmina Drezdenko www.drezdenko.pl
- obszar „Smolarz” – gmina Stare Kurowo www.starekurowo.pl
- obszar „Mierzęcin” – gmina Dobiegniew www.dobiegniew.pl
- Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza oraz przesłanie go na adres smolarz@szczecin.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:
Aneta Potapska
Specjalista Służby Leśnej
Tel.: (95) 762 05 63 wew. 334
Kom.: 698 638 268
Nadleśnictwo Smolarz przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”