Wydawca treści Wydawca treści

Użytki Ekologiczne w Nadleśnictwie Smolarz

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Na terenie naszego nadleśnictwa znajdują się trzy użytki ekologiczne. Każdy z nich zachwyca swoją unikalnością. Poniżej znajdują się ich krótkie charakterystyki.


"Jeziorko Kosinek" - śródleśne oczko wodne położone nieopodal osady Kosinek. Wokół oczka wykształcił się szuwar kłoci wiechowatej. Miejscami wokół oczka występują także mchy torfowce. Panujące w nim warunki pozwalają na rozwój i kwitnienie grzybieni białych, których malownicze kwiaty unoszą się na tafli zbiornika. Cały użytek ekologiczny zajmuje powierzchnię 0,5.

"Grzybieniowy staw" - użytek ekologiczny o powierzchni 3,70 ha zlokalizowany w leśnictwie Ługi obejmuje zarastający staw śródleśny. Jego nazwa pochodzi od licznie występującego grzybienia białego. Staw otaczają: trzcinowisko, turzycowisko i torfowisko. Oprócz grzybienia białego spotkać można tutaj: liczne torfowce, wełniankę pochwowatą oraz rosiczkę okrągłolistną. Użytek ekologiczny "Grzybieniowy staw" oferuje warunki idealne dla rozrodu i bytowania płazów, gadów i ptactwa błotnego, dlatego jest niezwykle cennym fragmentem terenu Nadleśnictwa Smolarz.


Użytek ekologiczny "Torfowisko Sarbinowo" stanowi jedno z lepiej zachowanych torfowisk i obejmuje kompleks mszarów i szuwarów o łącznej powierzchni 9,66 ha. Na występującym tu mszarze wełniankowym zlokalizowane jest stanowisko torfowców, żurawiny błotnej oraz wełnianek: pochwowatej i wąskolistnej. Mszar torfowcowy jest miejscem występowania torfowców, rosiczki okrągłolistnej, bagna zwyczajnego, przygiełki białej żurawiny błotnej, niekiedy znaleźć tutaj można również czermień błotną.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Nadleśnictwo Smolarz - położenie

Nadleśnictwo Smolarz - położenie

Nadleśnictwo Smolarz położone jest w południowo-wschodniej części Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. Od południa graniczy z Nadleśnictwem Karwin oraz Nadleśnictwem Potrzebowice (RDLP Piła), od północy z Nadleśnictwem Głusko, od zachodu z Nadleśnictwem Strzelce Krajeńskie, a od wschodu z Nadleśnictwem Krzyż (RDLP Piła).

Nadleśnictwo Smolarz położone jest w południowo-wschodniej części Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. Od południa graniczy z Nadleśnictwem Karwin oraz Nadleśnictwem Potrzebowice (RDLP Piła), od północy z Nadleśnictwem Głusko, od zachodu z Nadleśnictwem Strzelce Krajeńskie, a od wschodu z Nadleśnictwem Krzyż (RDLP Piła).

Położenie geograficzne

Lasy Nadleśnictwa Smolarz stanowią południowo-zachodnią część Puszczy Drawskiej. Granice terytorium nadleśnictwa wyznaczają najważniejsze rzeki regionu: na południu Noteć, na wschodzie Drawa, a na północy Mierzęcka Struga.

Pod względem fizyczno-geograficznym, Nadleśnictwo Smolarz jest położone w makroregionie Pojezierza Południowopomorskiego, w większości w mezoregionie Pojezierza Dobiegniewskiego. Południowo-wschodnia i wschodnia część nadleśnictwa leży w mezoregionie Równiny Drawskiej, a prawie bezleśna, południowo-zachodnia część nadleśnictwa znajduje się w mezoregionie Kotliny Gorzowskiej.

Siedziba Nadleśnictwa Smolarz mieści się w Kleśnie, tuż przy drodze wojewódzkiej nr 160. Najbliżej położonymi miastami są: graniczące z Klesnem – Drezdenko oraz oddalone od niego o ok. 15 km na północ Dobiegniew, o ok. 15 km na wschód Krzyż Wielkopolski i o ok. 20 km na zachód Strzelce Krajeńskie. Z miast wojewódzkich, najbliżej położony jest Gorzów Wielkopolski – od siedziby Nadleśnictwa Smolarz dzieli go niespełna 50 km.

Położenie administracyjne

Większość gruntów nadleśnictwa położona jest w województwie lubuskim w powiecie strzelecko-drezdeneckim, natomiast ich niewielka część leży w województwie wielkopolskim w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Łącznie tereny te rozlegają się na terenie 5 gmin. Uproszczony wykaz terenów Nadleśnictwa Smolarz kształtuje się następująco:

 

województwo lubuskie

powiat strzelecko – drezdenecki

gmina Dobiegniew – obręby: Dębogóra, Kępa Zagajna, Ostrowiec, Podlesiec, Sarbinowo, Sławica, Słonów, część obrębów Ługi, Mierzęcin.

gmina Drezdenko – obręby: Drawiny, Górzyska, Lubiewo, Modropole, Przeborowo, Stare Bielice, Zagórze Lubiewskie, część obrębów Klesno, Kosin.

gmina Stare Kurowo – obręby: Błotnica, Głęboczek, Przynotecko, Nowe Kurowo, część obrębów Kawki, Łęgowo, Stare Kurowo.

gmina Strzelce Krajeńskie – część obrębu Długie.

Miasto Drezdenko – obręb Radowo oraz część obrębu Miasto Drezdenko

województwo wielkopolskie

powiat czarnkowsko-trzcianecki

gmina Krzyż Wielkopolski – obręb Nowe Bielice.

Regionalizacja przyrodniczo-leśna

Zgodnie z „Regionalizacją przyrodniczo-leśną Polski 2010” położenie Nadleśnictwa Smolarz kształtuje się następująco:

Kraina: Wielkopolsko- Pomorska (III)

Mezoregiony:

Pojezierza Dobiegniewskiego (III - 4),

Równiny Drawskiej (III - 5),

Puszczy Noteckiej (III - 17).