Wydawca treści Wydawca treści

Leśne Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne

Leśne Centrum Przyrodniczo – Edukacyjne przy Nadleśnictwie Smolarz w Kleśnie to obiekt wielofunkcyjny. Znajdujące się tutaj: ogród, arboretum i część rekreacyjna współtworzą idealne miejsce zarówno do prowadzenia zajęć, jak i rodzinnego wypoczynku.

Na Leśne Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne (LCPE) składają się: ogród, arboretum i część rekreacyjna.

Przechadzając się tutaj po specjalnie przygotowanych ścieżkach, można podziwiać rośliny zielne, krzewy i drzewa reprezentowane przez ponad 150 gatunków i odmian. Rośliny te różnią się zarówno wymaganiami siedliskowymi, jak i pochodzeniem. Mimo to kwitną w zbliżonym czasie, sprawiając, że wiosną i latem ogród wygląda naprawdę przepięknie. Funkcję edukacyjną pełnią napotykane co rusz tabliczki z informacjami na temat umieszczonych tutaj obiektów. Na terenie ogrodu oprócz roślin znajdują się także rzeźby, nawiązujące tematyką do związków człowieka z przyrodą oraz obiekty związane z pracą leśników i pasją myśliwych. Ambona myśliwska stanowi atrakcję szczególnie dla młodszych gości, którzy obserwując świat z wysokości 4 m mogą poczuć się jak na prawdziwym polowaniu. Dodatkowo dzieci mogą bawić się na bogato wyposażonym placu zabaw.

Serce obiektu stanowią dwa stawy z wyspą, gdzie, rozkoszując się pięknym widokiem, można wypocząć przy ognisku. Jeśli zacznie padać deszcz wystarczy schronić się pod zbudowaną w góralskim stylu wiatą. Na potrzeby wszystkich gości została ona wyposażona w kamienny kominek-grill i masywne dębowe stoły. Po dokonaniu rezerwacji można w tym miejscu zorganizować przyjęcie rodzinne, czy firmową imprezę.

Od kilkunastu lat faktem stało się prowadzenie edukacji leśnej przez wszystkie nadleśnictwa w Polsce. Lekcje poza szkolną ławą są bardzo atrakcyjną formą nauczania młodego pokolenia, stwarzają okazję do wspólnych przeżyć intelektualnych i emocjonalnych. Rozwijają także wrażliwość na piękno przyrody, pozwalają kształtować właściwe postawy wobec świata, wobec siebie i innych ludzi. Ogród wraz ze znajdująca się przy siedzibie Nadleśnictwa salką edukacyjną (wyposażoną m.in. w sprzęt multimedialny, gabloty z eksponatami) stanowią idealne miejsce do prowadzenia zajęć dydaktycznych.

Do korzystania z LCPE zachęcamy zarówno grupy zorganizowane, jak i osoby indywidualne. Zajęcia edukacyjne prowadzone przez pracowników naszego nadleśnictwa odbywają się w indywidualnie ustalonych terminach.