Wydawca treści
Zasoby Leśne Nadleśnictwa Smolarz
Na terenie naszego nadleśnictwa przeważają siedliska borowe z dominacją sosny. Średni wiek lasów na naszym terenie to 64 lata, a przeciętna zasobność przekracza 270 m sześc./ha.
Na terenie Nadleśnictwa Smolarz przeważają siedliska lasowe, zajmujące 58% powierzchni. Siedliska borowe występują na 42% powierzchni. Średni wiek drzewostanów na naszym terenie to 66 lat, a przeciętna zasobność na powierzchni leśnej zalesionej wynosi 318 m3/ha. Lasy Nadleśnictwa Smolarz są starsze i zasobniejsze niż średnie wartości dla lasów RDLP w Szczecinie i całej Polski. Dla porównania średni wiek drzewostanów w RDLP w Szczecinie to 60 lat, a przeciętna zasobność wynosi 280 m3/ha, natomiast dla całej Polski to odpowiednio 62 lata i 261 m3/ha.
W kolejnych 10-leciach następuje stały wzrost zasobów drzewnych Nadleśnictwa Smolarz. Przeciętna zasobność na 1 ha powierzchni leśnej zalesionej i niezalesionej wzrasta. W ciągu ostatnich 60 lat uległa ona prawie podwojeniu z 166 m3/ha na początku lat 60. XX w. do 315 m3/ha w 2023 r. Sukcesywnie rośnie także przeciętny wiek drzewostanów, który na początku lat 60. XX w. wynosił 51 lat, a w 2023 r. było to już 66 lat.
Udział powierzchniowy drzewostanów w klasach wieku
Rozpiętość klasy wieku wynosi 20 lat (np. I klasa wieku – drzewostany w wieku do 20 lat, II klasa – 21 – 40 lat, III klasa – 41 – 60 lat itd.).
11,24% – I klasa
14,96% – II klasa
23,58% – III klasa
15,82% – IV klasa
13,97% – V klasa
12,46% – VI klasa i starsze
7,25% – KO i KDO (drzewostany w trakcie odnawiania, w których jednocześnie występuje stare i młode pokolenie drzew)
Przeciętna zasobność drzewostanów (na powierzchni leśnej zalesionej) najważniejszych gatunków drzew w Nadleśnictwie Smolarz
Sosna – 316 m3/ha
Dąb bezszypułkowy – 358 m3/ha
Buk – 205 m3/ha
Zasoby leśne Nadleśnictwa Smolarz stanowią niezwykle cenny element naszego dziedzictwa naturalnego. Poprzez zrównoważoną gospodarkę leśną dbamy o to, aby nasze lasy mogły służyć zarówno obecnym, jak i przyszłym pokoleniom. Zapraszamy do odwiedzania naszych lasów i odkrywania ich wyjątkowych walorów przyrodniczych i rekreacyjnych.
Najnowsze aktualności
Relacja z rajdu „Tropem starych drzew”
Relacja z rajdu „Tropem starych drzew”
W niedzielę 15 września 2024 r. ponad 40 rowerzystów wybrało się wraz z leśnikami z Nadleśnictwa Smolarz na rajd rowerowy „Tropem starych drzew”. Zdaniem uczestników była to niepowtarzalna okazja, aby odkryć przyrodnicze ciekawostki, których dotychczas nie zauważali nawet w często odwiedzanych przez nich zakątkach lasu.
Zapowiadane opady deszczu nie odstraszyły tych, którzy postanowili aktywnie spędzić niedzielę. Liczna obecność tylko potwierdziła fakt, że w lesie nie ma złej pogody. Wśród uczestników, znalazły się też osoby, który przyjechały specjalnie z miejscowości odległych o kilkadziesiąt kilometrów. Leśnicy przygotowali dwie trasy, różniące się długością, ale obie obfitujące w ciekawe i okazałych rozmiarów drzewa. Wycieczkę prowadzili pracownicy nadleśnictwa, zajmujący różne stanowiska – od podleśniczego do nadleśniczego - ale wszystkich ich łączy przyrodnicza pasja i chęć dzielenia się swoją wiedzą. Rajd był okazją do zobaczenia nie tylko pomników przyrody, ale także drzew, które tego statusu nie mają i rosną w mało uczęszczanych miejscach. W lasach nie brakuje drzew, które już dawno temu osiągnęły wiek rębności, ale nie zostały i nie zostaną wycięte. Są to drzewa, które mają za zadanie urozmaicić leśny krajobraz, stanowić miejsce życie rzadkich gatunków zwierząt, roślin i grzybów. „Obowiązkowym punktem programu” była wizyta w najstarszym drzewostanie w Nadleśnictwie Smolarz. Nie brakuje w nim drzew, których wiek szacowany jest na ok. 250 lat. Jest to wyjątkowe skupisko grubych dębów, buków i sosen, w którym od kilkudziesięciu lat leśnicy nie prowadzą działań gospodarczych a jedynie obserwują naturalne procesy przyrodnicze.
Duże zainteresowanie uczestników taką formą poznawania lasu potwierdziły liczne pytania o kolejne podobne wydarzenia. Dziękujemy za słowa uznania i zachęcamy do śledzenia strony internetowej Nadleśnictwa Smolarz, gdzie będziemy publikować informacje o następnym, jesiennym „Spacerze z leśnikiem”.