Wydawca treści
Zasoby Leśne Nadleśnictwa Smolarz
Na terenie naszego nadleśnictwa przeważają siedliska borowe z dominacją sosny. Średni wiek lasów na naszym terenie to 64 lata, a przeciętna zasobność przekracza 270 m sześc./ha.
Na terenie Nadleśnictwa Smolarz przeważają siedliska lasowe, zajmujące 58% powierzchni. Siedliska borowe występują na 42% powierzchni. Średni wiek drzewostanów na naszym terenie to 66 lat, a przeciętna zasobność na powierzchni leśnej zalesionej wynosi 318 m3/ha. Lasy Nadleśnictwa Smolarz są starsze i zasobniejsze niż średnie wartości dla lasów RDLP w Szczecinie i całej Polski. Dla porównania średni wiek drzewostanów w RDLP w Szczecinie to 60 lat, a przeciętna zasobność wynosi 280 m3/ha, natomiast dla całej Polski to odpowiednio 62 lata i 261 m3/ha.
W kolejnych 10-leciach następuje stały wzrost zasobów drzewnych Nadleśnictwa Smolarz. Przeciętna zasobność na 1 ha powierzchni leśnej zalesionej i niezalesionej wzrasta. W ciągu ostatnich 60 lat uległa ona prawie podwojeniu z 166 m3/ha na początku lat 60. XX w. do 315 m3/ha w 2023 r. Sukcesywnie rośnie także przeciętny wiek drzewostanów, który na początku lat 60. XX w. wynosił 51 lat, a w 2023 r. było to już 66 lat.
Udział powierzchniowy drzewostanów w klasach wieku
Rozpiętość klasy wieku wynosi 20 lat (np. I klasa wieku – drzewostany w wieku do 20 lat, II klasa – 21 – 40 lat, III klasa – 41 – 60 lat itd.).
11,24% – I klasa
14,96% – II klasa
23,58% – III klasa
15,82% – IV klasa
13,97% – V klasa
12,46% – VI klasa i starsze
7,25% – KO i KDO (drzewostany w trakcie odnawiania, w których jednocześnie występuje stare i młode pokolenie drzew)
Przeciętna zasobność drzewostanów (na powierzchni leśnej zalesionej) najważniejszych gatunków drzew w Nadleśnictwie Smolarz
Sosna – 316 m3/ha
Dąb bezszypułkowy – 358 m3/ha
Buk – 205 m3/ha
Zasoby leśne Nadleśnictwa Smolarz stanowią niezwykle cenny element naszego dziedzictwa naturalnego. Poprzez zrównoważoną gospodarkę leśną dbamy o to, aby nasze lasy mogły służyć zarówno obecnym, jak i przyszłym pokoleniom. Zapraszamy do odwiedzania naszych lasów i odkrywania ich wyjątkowych walorów przyrodniczych i rekreacyjnych.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Organizacja Nadleśnictwa Smolarz
Organizacja Nadleśnictwa Smolarz
Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa
Nadleśniczy j
Nasza praca/O nadleśnictwie/Organizacja nadleśnictwa
Organizacja Nadleśnictwa Smolarz
Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.
Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.
Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych.
Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu, a także przygotowuje i obsługuje merytorycznie narady nadleśniczego z kierownikami działów i leśniczymi.
Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy.
Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez dwóch inżynierów nadzoru. Inżynierowie nadzoru kontrolują prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydają zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracują z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.
Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.
Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz nadleśnictwa.
Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.
Stanowisko do spraw informatycznych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw związanych z IT.
Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje Komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowią strażnicy, bezpośrednio podlegli komendantowi posterunku.
Leśnictwa Nadleśnictwa Smolarz:
Leśnictwo Dębogóra – leśniczy Teresa Filipczak
Leśnictwo Ługi - leśniczy Tomasz Karpiński
Leśnictwo Czarny Las – leśniczy Grzegorz Staszak
Leśnictwo Górzyska – leśniczy Zbigniew Borowicz
Leśnictwo Smolarz – leśniczy Artur Della-Valle
Leśnictwo Przeborowo – leśniczy Krzysztof Golata
Leśnictwo Mierzęcin – leśniczy Adam Kowalik
Leśnictwo Drawiny – leśniczy Dariusz Paluszkiewicz
Leśnictwo Sarbinowo – leśniczy Hubert Ignasiak
Leśnictwo Zagórze – leśniczy Zbigniew Kowalik
Leśnictwo Bielice – leśniczy Jarosław Mroczyński
Leśnictwo Radowo – leśniczy Marek Suchowera
Szkółka
Leśniczy Tomasz Kloc