Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie Lasu w Nadleśnictwie Smolarz

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Lasy pełnią wiele ważnych funkcji – są nie tylko domem dla niezliczonych gatunków roślin i zwierząt, ale także miejscem rekreacji, odpoczynku oraz źródłem surowców odnawialnych. W Nadleśnictwie Smolarz dbamy o to, aby użytkowanie lasu odbywało się w sposób zrównoważony, z poszanowaniem przyrody i potrzeb przyszłych pokoleń.

Zrównoważona gospodarka leśna jest podstawą naszej działalności. Oznacza to, że pozyskiwanie drewna, będące jednym z głównych elementów użytkowania lasu, odbywa się w taki sposób, aby nie zakłócać równowagi ekosystemu. Pozyskujemy tylko tyle surowca, ile las jest w stanie naturalnie odtworzyć, dbając jednocześnie o zachowanie bioróżnorodności i ochronę cennych siedlisk.

Podstawą planowania działań w Nadleśnictwie Smolarz jest 10-letni Plan Urządzenia Lasu (PUL), który szczegółowo określa zasady prowadzenia gospodarki leśnej na naszym terenie. Plan ten uwzględnia m.in. etat cięć, czyli maksymalną ilość drewna, którą możemy pozyskać w danym okresie, tak aby nie naruszać zdolności lasu do regeneracji. Dzięki temu utrzymujemy równowagę pomiędzy pozyskaniem surowca a ochroną środowiska.

Główne aspekty użytkowania lasu w Nadleśnictwie Smolarz obejmują:

    Pozyskiwanie drewna – realizowane zgodnie z Planem Urządzenia Lasu, który uwzględnia zasady ochrony przyrody, odnowy naturalnej oraz odnowy sztucznej drzewostanów, z zachowaniem limitów wyznaczonych przez etat cięć.

    Zbieranie płodów runa leśnego – grzyby, jagody i inne dary lasu są dostępne dla mieszkańców i turystów, jednak z poszanowaniem przepisów i zasad etyki zbierania.

    Polowania – prowadzone zgodnie z przepisami prawa łowieckiego, w sposób kontrolowany i mający na celu utrzymanie równowagi pomiędzy populacjami dzikich zwierząt a środowiskiem.

    Rekreacja i turystyka – lasy Nadleśnictwa Smolarz są otwarte dla odwiedzających, a my zachęcamy do korzystania z ich uroków, z jednoczesnym przestrzeganiem zasad ochrony przyrody.

 

Staramy się godzić różne formy użytkowania lasu, tak aby każdy mógł czerpać z jego bogactwa, jednocześnie troszcząc się o jego trwałość i piękno. Zapraszamy do korzystania z lasu odpowiedzialnie, z szacunkiem dla natury i innych jego użytkowników.    


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Relacja z rajdu „Tropem starych drzew”

Relacja z rajdu „Tropem starych drzew”

W niedzielę 15 września 2024 r. ponad 40 rowerzystów wybrało się wraz z leśnikami z Nadleśnictwa Smolarz na rajd rowerowy „Tropem starych drzew”. Zdaniem uczestników była to niepowtarzalna okazja, aby odkryć przyrodnicze ciekawostki, których dotychczas nie zauważali nawet w często odwiedzanych przez nich zakątkach lasu.

Zapowiadane opady deszczu nie odstraszyły tych, którzy postanowili aktywnie spędzić niedzielę. Liczna obecność tylko potwierdziła fakt, że w lesie nie ma złej pogody. Wśród uczestników, znalazły się też osoby, który przyjechały specjalnie z miejscowości odległych o kilkadziesiąt kilometrów. Leśnicy przygotowali dwie trasy, różniące się długością, ale obie obfitujące w ciekawe i okazałych rozmiarów drzewa. Wycieczkę prowadzili pracownicy nadleśnictwa, zajmujący różne stanowiska – od podleśniczego do nadleśniczego - ale wszystkich ich łączy przyrodnicza pasja i chęć dzielenia się swoją wiedzą. Rajd był okazją do zobaczenia nie tylko pomników przyrody, ale także drzew, które tego statusu nie mają i rosną w mało uczęszczanych miejscach. W lasach nie brakuje drzew, które już dawno temu osiągnęły wiek rębności, ale nie zostały i nie zostaną wycięte. Są to drzewa, które mają za zadanie urozmaicić leśny krajobraz, stanowić miejsce życie rzadkich gatunków zwierząt, roślin i grzybów. „Obowiązkowym punktem programu” była wizyta w najstarszym drzewostanie w Nadleśnictwie Smolarz. Nie brakuje w nim drzew, których wiek szacowany jest na ok. 250 lat. Jest to wyjątkowe skupisko grubych dębów, buków i sosen, w którym od kilkudziesięciu lat leśnicy nie prowadzą działań gospodarczych a jedynie obserwują naturalne procesy przyrodnicze.

Duże zainteresowanie uczestników taką formą poznawania lasu potwierdziły liczne pytania o kolejne podobne wydarzenia. Dziękujemy za słowa uznania i zachęcamy do śledzenia strony internetowej Nadleśnictwa Smolarz, gdzie będziemy publikować informacje o następnym, jesiennym „Spacerze z leśnikiem”.