Wydawca treści Wydawca treści

Lasy regionu

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie zarządza lasami Skarbu Państwa położonymi w północno-zachodniej Polsce, w granicach zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, północnej części województwa lubuskiego i w zachodnim fragmencie województwa wielkopolskiego.  

Ogólna powierzchnia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie wynosi ponad 691 tys. ha, w tym powierzchnia leśna około 659 tys. ha.

Jest to obszar zróżnicowany. Tereny leśne Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie położone są w dwóch krainach przyrodniczo-leśnych i obejmują mezoregiony:
-    w Krainie  Bałtyckiej: Wolińsko-Trzebiatowski, Puszczy Wkrzańskiej i Goleniowskiej, Puszczy Bukowej i Równiny Wełtyńskiej, Równiny Nowogardzkiej, Równiny Pyrzyckiej, Pojezierza Myśliborskiego, Pojezierza Choszczeńskiego;
-    w Krainie Wielkopolsko-Pomorskiej: Równiny Gorzowskiej, Pojezierza Dobiegniewskiego, Równiny Drawskiej, Ujście Warty, Puszczy Noteckiej, Pojezierza Łagowskiego, Równiny Nowotomyskiej.

Udział poszczególnych typów siedliskowych w lasach (%):

- siedliska borowe - 51,3
- siedliska lasowe - 44,2
- olsy -   4,5.

 

 

 

Struktura miąższościowa gatunków panujących w ogólnym zapasie drewna na pniu w lasach RDLP przedstawia się następująco (%):

- sosna - 77,6
- świerk, daglezja - 2,4
- buk - 5,0
- dąb - 5,6
- brzoza - 3,6
- olsza - 5,5
- grab - 0,1
- pozostałe gatunki liściaste - 0,2.


Dominującym gatunkiem w lasach szczecińskiej dyrekcji jest sosna, zajmująca jako gatunek panujący 76,3 % powierzchni. Z pozostałych gatunków znaczenie gospodarcze mają: dąb – 6 % olsza – 5,7 %, buk – 5,3 %, brzoza – 4,4 %.

Znaczną powierzchnię lasów RDLP, bo około 21% stanowią drzewostany, młodniki i uprawy leśne założone na gruntach porolnych.

Przeciętny wiek drzewostanów wynosi 60 lat.

 

Opr.: Wydział Urządzania Lasu i Geoinformatyki w RDLP w Szczecinie


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Relacja z rajdu „Tropem starych drzew”

Relacja z rajdu „Tropem starych drzew”

W niedzielę 15 września 2024 r. ponad 40 rowerzystów wybrało się wraz z leśnikami z Nadleśnictwa Smolarz na rajd rowerowy „Tropem starych drzew”. Zdaniem uczestników była to niepowtarzalna okazja, aby odkryć przyrodnicze ciekawostki, których dotychczas nie zauważali nawet w często odwiedzanych przez nich zakątkach lasu.

Zapowiadane opady deszczu nie odstraszyły tych, którzy postanowili aktywnie spędzić niedzielę. Liczna obecność tylko potwierdziła fakt, że w lesie nie ma złej pogody. Wśród uczestników, znalazły się też osoby, który przyjechały specjalnie z miejscowości odległych o kilkadziesiąt kilometrów. Leśnicy przygotowali dwie trasy, różniące się długością, ale obie obfitujące w ciekawe i okazałych rozmiarów drzewa. Wycieczkę prowadzili pracownicy nadleśnictwa, zajmujący różne stanowiska – od podleśniczego do nadleśniczego - ale wszystkich ich łączy przyrodnicza pasja i chęć dzielenia się swoją wiedzą. Rajd był okazją do zobaczenia nie tylko pomników przyrody, ale także drzew, które tego statusu nie mają i rosną w mało uczęszczanych miejscach. W lasach nie brakuje drzew, które już dawno temu osiągnęły wiek rębności, ale nie zostały i nie zostaną wycięte. Są to drzewa, które mają za zadanie urozmaicić leśny krajobraz, stanowić miejsce życie rzadkich gatunków zwierząt, roślin i grzybów. „Obowiązkowym punktem programu” była wizyta w najstarszym drzewostanie w Nadleśnictwie Smolarz. Nie brakuje w nim drzew, których wiek szacowany jest na ok. 250 lat. Jest to wyjątkowe skupisko grubych dębów, buków i sosen, w którym od kilkudziesięciu lat leśnicy nie prowadzą działań gospodarczych a jedynie obserwują naturalne procesy przyrodnicze.

Duże zainteresowanie uczestników taką formą poznawania lasu potwierdziły liczne pytania o kolejne podobne wydarzenia. Dziękujemy za słowa uznania i zachęcamy do śledzenia strony internetowej Nadleśnictwa Smolarz, gdzie będziemy publikować informacje o następnym, jesiennym „Spacerze z leśnikiem”.