Asset Publisher
Użytkowanie Lasu w Nadleśnictwie Smolarz
Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.
Lasy pełnią wiele ważnych funkcji – są nie tylko domem dla niezliczonych gatunków roślin i zwierząt, ale także miejscem rekreacji, odpoczynku oraz źródłem surowców odnawialnych. W Nadleśnictwie Smolarz dbamy o to, aby użytkowanie lasu odbywało się w sposób zrównoważony, z poszanowaniem przyrody i potrzeb przyszłych pokoleń.
Zrównoważona gospodarka leśna jest podstawą naszej działalności. Oznacza to, że pozyskiwanie drewna, będące jednym z głównych elementów użytkowania lasu, odbywa się w taki sposób, aby nie zakłócać równowagi ekosystemu. Pozyskujemy tylko tyle surowca, ile las jest w stanie naturalnie odtworzyć, dbając jednocześnie o zachowanie bioróżnorodności i ochronę cennych siedlisk.
Podstawą planowania działań w Nadleśnictwie Smolarz jest 10-letni Plan Urządzenia Lasu (PUL), który szczegółowo określa zasady prowadzenia gospodarki leśnej na naszym terenie. Plan ten uwzględnia m.in. etat cięć, czyli maksymalną ilość drewna, którą możemy pozyskać w danym okresie, tak aby nie naruszać zdolności lasu do regeneracji. Dzięki temu utrzymujemy równowagę pomiędzy pozyskaniem surowca a ochroną środowiska.
Główne aspekty użytkowania lasu w Nadleśnictwie Smolarz obejmują:
Pozyskiwanie drewna – realizowane zgodnie z Planem Urządzenia Lasu, który uwzględnia zasady ochrony przyrody, odnowy naturalnej oraz odnowy sztucznej drzewostanów, z zachowaniem limitów wyznaczonych przez etat cięć.
Zbieranie płodów runa leśnego – grzyby, jagody i inne dary lasu są dostępne dla mieszkańców i turystów, jednak z poszanowaniem przepisów i zasad etyki zbierania.
Polowania – prowadzone zgodnie z przepisami prawa łowieckiego, w sposób kontrolowany i mający na celu utrzymanie równowagi pomiędzy populacjami dzikich zwierząt a środowiskiem.
Rekreacja i turystyka – lasy Nadleśnictwa Smolarz są otwarte dla odwiedzających, a my zachęcamy do korzystania z ich uroków, z jednoczesnym przestrzeganiem zasad ochrony przyrody.
Staramy się godzić różne formy użytkowania lasu, tak aby każdy mógł czerpać z jego bogactwa, jednocześnie troszcząc się o jego trwałość i piękno. Zapraszamy do korzystania z lasu odpowiedzialnie, z szacunkiem dla natury i innych jego użytkowników.
Asset Publisher
Asset Publisher
Organizacja Nadleśnictwa Smolarz
Organizacja Nadleśnictwa Smolarz
Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa
Nadleśniczy j
Nasza praca/O nadleśnictwie/Organizacja nadleśnictwa
Organizacja Nadleśnictwa Smolarz
Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.
Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.
Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych.
Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu, a także przygotowuje i obsługuje merytorycznie narady nadleśniczego z kierownikami działów i leśniczymi.
Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy.
Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez dwóch inżynierów nadzoru. Inżynierowie nadzoru kontrolują prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydają zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracują z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.
Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.
Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz nadleśnictwa.
Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.
Stanowisko do spraw informatycznych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw związanych z IT.
Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje Komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowią strażnicy, bezpośrednio podlegli komendantowi posterunku.
Leśnictwa Nadleśnictwa Smolarz:
Leśnictwo Dębogóra – leśniczy Teresa Filipczak
Leśnictwo Ługi - leśniczy Tomasz Karpiński
Leśnictwo Czarny Las – leśniczy Grzegorz Staszak
Leśnictwo Górzyska – leśniczy Zbigniew Borowicz
Leśnictwo Smolarz – leśniczy Artur Della-Valle
Leśnictwo Przeborowo – leśniczy Krzysztof Golata
Leśnictwo Mierzęcin – leśniczy Adam Kowalik
Leśnictwo Drawiny – leśniczy Dariusz Paluszkiewicz
Leśnictwo Sarbinowo – leśniczy Hubert Ignasiak
Leśnictwo Zagórze – leśniczy Zbigniew Kowalik
Leśnictwo Bielice – leśniczy Jarosław Mroczyński
Leśnictwo Radowo – leśniczy Marek Suchowera
Szkółka
Leśniczy Tomasz Kloc