Asset Publisher Asset Publisher

Rezerwaty przyrody Smolarz

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Rezerwat "Jezioro Łubówko"

Rezerwat leży w południowej części kompleksu leśnego Puszczy Drawskiej na terenie gminy Drezdenko, Powiatu Strzelecko-Drezdeneckiego, a dokładniej na terenie Leśnictwa Zagórze. Stanowi on jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Nadleśnictwie Smolarz. Rezerwat został utworzony w celu zachowania unikalnego, urozmaiconego krajobrazu morenowego oraz buczyny pomorskiej o naturalnym charakterze. Zajmuje powierzchnię 77,5 ha, z czego 62,12 ha stanowi obszar leśny, a 15,38 ha zajmuje jezioro Łubówko.

Drzewostany wchodzące w skład rezerwatu charakteryzują się znaczną dominacją buka (47,5%), drugim gatunkiem lasotwórczym jest tutaj sosna zwyczajna (32,6%), Innymi gatunkami drzew dość licznie występującymi w rezerwacie są grab i dąb, w mniejszej ilości występują olsza, brzoza i modrzew.

Centralną część rezerwatu stanowi jezioro Łubówko, znane także pod nazwami Radowskie i Lubiewko. Ten zbiornik wodny położony jest w głębokiej kotlinie. Dlatego też jezioro Łubówko charakteryzuje się stosunkowo stromym spadkiem dna, a jego głębokość średnia przekracza 10 m, natomiast głębokość maksymalna wynosi 18,2 m. Znaczna głębokość oraz dobra przejrzystość wody powodują, że lustro jeziora ma turkusową barwę.

Dno jeziora jest z reguły piaszczyste, tylko w południowo-wschodniej części przechodzi w piaszczysto-kamieniste. Tutaj można się natknąć na rozsiane gdzieniegdzie głazy narzutowe dochodzące do 70 cm średnicy. Wąskie pasy mułu występujące w północnej części jeziora, stanowią dogodne warunki dla występowania takich roślin bagiennych, jak: kosaciec żółty, siedmiopalecznik błotny, manna mielec, narecznica błotna. Południowy brzeg niemal całkowicie pozbawiony jest roślinności.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Organizacja Nadleśnictwa Smolarz

Organizacja Nadleśnictwa Smolarz

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa

Nadleśniczy j

Nasza praca/O nadleśnictwie/Organizacja nadleśnictwa

Organizacja Nadleśnictwa Smolarz

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.

Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych.

Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i  ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu, a także przygotowuje i obsługuje merytorycznie narady nadleśniczego z kierownikami działów i leśniczymi.

Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy.

Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez dwóch inżynierów nadzoru. Inżynierowie nadzoru kontrolują prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydają zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracują z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.

Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.

Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz nadleśnictwa.

Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.

Stanowisko do spraw informatycznych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw związanych z IT.

Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje Komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowią strażnicy, bezpośrednio podlegli komendantowi posterunku.

Leśnictwa Nadleśnictwa Smolarz:

Leśnictwo Dębogóra – leśniczy Teresa Filipczak

Leśnictwo Ługi - leśniczy Tomasz Karpiński

Leśnictwo Czarny Las – leśniczy Grzegorz Staszak

Leśnictwo Górzyska – leśniczy Zbigniew Borowicz

Leśnictwo Smolarz – leśniczy Artur Della-Valle

Leśnictwo Przeborowo – leśniczy Krzysztof Golata

Leśnictwo Mierzęcin – leśniczy Adam Kowalik

Leśnictwo Drawiny – leśniczy Dariusz Paluszkiewicz

Leśnictwo Sarbinowo – leśniczy Hubert Ignasiak

Leśnictwo Zagórze – leśniczy Zbigniew Kowalik

Leśnictwo Bielice – leśniczy Jarosław Mroczyński

Leśnictwo Radowo – leśniczy Marek Suchowera

Szkółka

Leśniczy Tomasz Kloc