Asset Publisher Asset Publisher

Pomniki Przyrody w Nadleśnictwie Smolarz

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Na terenie Nadleśnictwa Smolarz znajduje się 6 pomników przyrody, w tym:

  • Żywotnik olbrzymi  - pojedyncze drzewo o obwodzie 520 cm i wysokości 27 m, zlokalizowane na terenie Leśnictwa Dębogóra;
  • Lipa drobnolistna - pojedynczy okaz o obwodzie 304 cm i wysokości 26 m, zlokalizowany na terenie Leśnictwa Smolarz;
  • Dąb szypułkowy - pojedyncze drzewo o obwodzie 405 cm i wysokości 26 m, zlokalizowane na terenie Leśnictwa Smolarz;
  • Dąb szypułkowy - pojedyncze drzewo o obwodzie 530 cm i wysokości 28 m, zlokalizowane na terenie Leśnictwa Mierzęcin,
  • Dąb szypułkowy - dorodny okaz o obwodzie 542 cm i wysokości 22 m, również zlokalizowany na terenie Leśnictwa Mierzęcin,
  • Modrzew europejski - skupisko tych drzew o obwodach od 178 cm do 300 cm i wysokości od 24 m do aż 36 m, zlokalizowane jest na terenie Leśnictwa Czarny Las.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Relacja z rajdu „Tropem starych drzew”

Relacja z rajdu „Tropem starych drzew”

W niedzielę 15 września 2024 r. ponad 40 rowerzystów wybrało się wraz z leśnikami z Nadleśnictwa Smolarz na rajd rowerowy „Tropem starych drzew”. Zdaniem uczestników była to niepowtarzalna okazja, aby odkryć przyrodnicze ciekawostki, których dotychczas nie zauważali nawet w często odwiedzanych przez nich zakątkach lasu.

Zapowiadane opady deszczu nie odstraszyły tych, którzy postanowili aktywnie spędzić niedzielę. Liczna obecność tylko potwierdziła fakt, że w lesie nie ma złej pogody. Wśród uczestników, znalazły się też osoby, który przyjechały specjalnie z miejscowości odległych o kilkadziesiąt kilometrów. Leśnicy przygotowali dwie trasy, różniące się długością, ale obie obfitujące w ciekawe i okazałych rozmiarów drzewa. Wycieczkę prowadzili pracownicy nadleśnictwa, zajmujący różne stanowiska – od podleśniczego do nadleśniczego - ale wszystkich ich łączy przyrodnicza pasja i chęć dzielenia się swoją wiedzą. Rajd był okazją do zobaczenia nie tylko pomników przyrody, ale także drzew, które tego statusu nie mają i rosną w mało uczęszczanych miejscach. W lasach nie brakuje drzew, które już dawno temu osiągnęły wiek rębności, ale nie zostały i nie zostaną wycięte. Są to drzewa, które mają za zadanie urozmaicić leśny krajobraz, stanowić miejsce życie rzadkich gatunków zwierząt, roślin i grzybów. „Obowiązkowym punktem programu” była wizyta w najstarszym drzewostanie w Nadleśnictwie Smolarz. Nie brakuje w nim drzew, których wiek szacowany jest na ok. 250 lat. Jest to wyjątkowe skupisko grubych dębów, buków i sosen, w którym od kilkudziesięciu lat leśnicy nie prowadzą działań gospodarczych a jedynie obserwują naturalne procesy przyrodnicze.

Duże zainteresowanie uczestników taką formą poznawania lasu potwierdziły liczne pytania o kolejne podobne wydarzenia. Dziękujemy za słowa uznania i zachęcamy do śledzenia strony internetowej Nadleśnictwa Smolarz, gdzie będziemy publikować informacje o następnym, jesiennym „Spacerze z leśnikiem”.