Asset Publisher Asset Publisher

Wiosna, wiosna, wiosna ach to Ty!

Przymrozki zdarzają się coraz rzadziej, dni są coraz dłuższe, ptaki powracają z zimowisk - oto dowody, że nadchodzi wiosna!

Korzystając ze znacznej poprawy warunków atmosferycznych warto wybrać się na spacer
do pobliskiego lasu. Można zabawić się w przyrodniczego detektywa i poszukać zwiastunów nadchodzącej wiosny.

Spragnionych aktywnego wypoczynku miłośników przyrody zapraszamy na przechadzkę po Leśnym Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnym. Obserwując łany kwitnących krokusów, można tutaj choć przez chwilę poczuć się jak na tatrzańskiej hali. Przechadzając się po zadbanych alejkach można podziwiać kilka innych wcześnie kwitnących roślin, jak np. dereń jadalny czy pięknie pachnąca kalina wonna.

Jednak więcej zwiastunów wiosny można znaleźć w pobliskich lasach, zwłaszcza tych liściastych, gdzie spod okapu zeschniętych liści nieśmiało wyrastają wiosenne geofity (rośliny, które zimują w postaci bulw, kłączy, cebulek, korzeni ukrytych pod ziemią). Najbardziej znaną rośliną należącą do tej grupy jest śnieżyczka przebiśnieg, której białe kobierce spotkać można również w lasach Nadleśnictwa Smolarz. Niedługo rozwiną się również białe dywany tworzone przez zawilce gajowe.

Jednak polecamy patrzeć nie tylko pod nogi! Warto wiedzieć, że znaczna część wiatropylnych drzew i krzewów również zaczęła już kwitnąć. Obecnie bez trudu można dojrzeć tzw. kotki, czyli kwiatostany leszczyny, topoli, olszy czy wierzby.

Spoglądając już w kierunku koron drzew nie można wręcz nie dostrzec prawdziwie wiosennego ptasiego zamieszania. W marcu bowiem trwa już sezon lęgowy wielu gatunków ptaków, zwłaszcza drapieżnych, jak np. bielik, jastrząb, myszołów oraz nietypowego przedstawiciela ptaków śpiewających – kruka.  Do lęgów przygotowują się również dzięcioły, manifestujące zajęcie swojego terytorium upartym dudnieniem w pnie drzew, a także gawrony, kowaliki i pełzacze. Obserwując je zachowajmy ostrożność, nie podchodźmy zbyt blisko do gniazd i innych zwierzęcych kryjówek. Pod żadnym pozorem nie dotykajmy również ani jaj, ani piskląt, ani innych młodych zwierząt, bo może się zdarzyć, że ich przepłoszeni rodzice mogą nawet porzucić swoje potomstwo.

Naukowcy udowodnili, że aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, a zwłaszcza w otoczeniu lasu potrafi mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie, dlatego gorąco zachęcamy wszystkich miłośników przyrody do wiosennych spacerów i odkrywania dziejących się wokół nas małych cudów. Pamiętajmy jednak, żeby podczas takich wędrówek zachować ostrożność i spokój, aby być jak najmniej uciążliwym dla mieszkańców lasu.