Asset Publisher Asset Publisher

Odpocznij nad Jeziorem Łubówko

Rezerwat przyrody Jezioro Łubówko jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Nadleśnictwie Smolarz. Dla osób przybywających w to miejsce leśnicy przygotowali nowe obiekty służące odpoczynkowi na łonie natury i obserwacji przyrody.

Turystów oraz mieszkańców najbliższych okolic do rezerwatu Jezioro Łubówko przyciąga malowniczy krajobraz z jeziorem położonym w głębokim obniżeniu terenu. W słoneczne dni jezioro ma zielono-niebieską barwę. Otaczające je wzniesienia morenowe wznoszą się nawet na ponad 50 m powyżej lustra wody a porastający je las z dużym udziałem buka o każdej porze roku wygląda inaczej.

Co się zmieniło?

Wszystkie obiekty służące turystom odwiedzającym rezerwat zostały wymienione na nowe lub odnowione. Przy szlakach turystycznych otaczających Jezioro Łubówko stanęło w sumie pięć ławek. Zostały one ustawione w miejscach atrakcyjnych widokowo, aby przy okazji odpoczynku móc obserwować otaczającą przyrodę. Dodatkowo na każdej z ławek wyrzeźbiony jest liść jednego z gatunków drzew, które można spotkać w rezerwacie. Istniejący pomost został przedłużony, żeby szuwary nie ograniczały widoku na jezioro i otaczający je las. W ubiegłym roku wyremontowane zostało miejsce postoju pojazdów przy drodze z Radowa.

Śmieci zabierz ze sobąPrzyniosłeś pełne, zabierz puste

Las, a w szczególności rezerwat przyrody nie jest miejscem, w którym powinny znajdować się śmieci. Znajdujące się w koszach odpadki przywabiają rozmaite zwierzęta od owadów po lisy i dziki. Próba dostania się do resztek jedzenia wśród szklanych i plastikowych opakowań może się skończyć dla nich tragicznie. Latem śmieci mogą być także źródłem nieprzyjemnych zapachów. Śmieci nie są naturalnym elementem ekosystemu lasu, nie ma więc powodu dla którego miałyby się w nim znajdować, nawet przez krótki czas. Dlatego zdemontowaliśmy znajdujące się dotychczas na terenie rezerwatu kosze na śmieci. Przygotowując się do wycieczki do lasu postaraj się nie zabierać rzeczy, które staną się potem źródłem śmieci. Zamiast z jednorazowych opakowań korzystaj np. z bidonów, a drugie śniadanie zapakuj do pojemnika wielokrotnego użytku. Niezbędne opakowania i resztki jedzenia zabierz ze sobą i wyrzuć do właściwego kosza w domu.

Jak poruszać się po rezerwacie?

Pamiętaj jednak, że rezerwat przyrody jest nie tylko atrakcją turystyczną, ale służy przede wszystkim ochronie przyrody. Dlatego poruszać się można po nim pieszo lub rowerem, tylko po wyznaczonych szlakach turystycznych, aby ograniczyć m.in. wydeptywanie roślin runa i niepokojenie ptaków. Przebieg szlaków został uzgodniony z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim. Pozostałą część rezerwatu pozostawiamy naturze bez żadnej ingerencji.

Po północnej stronie jeziora przebiega czerwony szlak turystyczny, który pozwala poznać najciekawsze zakątki północno-zachodniej Polski od Kostrzyna nad Odrą po Stargard. Wędrówka tą trasą przez Nadleśnictwo Smolarz pozwala poznać całą różnorodność naszych lasów, od wielogatunkowych lasów liściastych po ubogie bory sosnowe. Wzdłuż południowego brzegu jeziora przebiegają z kolei dwa szlaki rowerowe: lokalny zielony służący zwiedzaniu lasów na północ od Drezdenka i wielokilometrowy czarny, łączący Puszcze: Notecką, Gorzowską i Drawską oraz miasta z ciekawymi zabytkami: Skwierzynę, Strzelce Krajeńskie, Drezdenko i Dobiegniew. Więcej informacji o szlakach turystycznych znajduje się w portalu Czas w Las (czaswlas.pl)