Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie Lasu w Nadleśnictwie Smolarz

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Lasy pełnią wiele ważnych funkcji – są nie tylko domem dla niezliczonych gatunków roślin i zwierząt, ale także miejscem rekreacji, odpoczynku oraz źródłem surowców odnawialnych. W Nadleśnictwie Smolarz dbamy o to, aby użytkowanie lasu odbywało się w sposób zrównoważony, z poszanowaniem przyrody i potrzeb przyszłych pokoleń.

Zrównoważona gospodarka leśna jest podstawą naszej działalności. Oznacza to, że pozyskiwanie drewna, będące jednym z głównych elementów użytkowania lasu, odbywa się w taki sposób, aby nie zakłócać równowagi ekosystemu. Pozyskujemy tylko tyle surowca, ile las jest w stanie naturalnie odtworzyć, dbając jednocześnie o zachowanie bioróżnorodności i ochronę cennych siedlisk.

Podstawą planowania działań w Nadleśnictwie Smolarz jest 10-letni Plan Urządzenia Lasu (PUL), który szczegółowo określa zasady prowadzenia gospodarki leśnej na naszym terenie. Plan ten uwzględnia m.in. etat cięć, czyli maksymalną ilość drewna, którą możemy pozyskać w danym okresie, tak aby nie naruszać zdolności lasu do regeneracji. Dzięki temu utrzymujemy równowagę pomiędzy pozyskaniem surowca a ochroną środowiska.

Główne aspekty użytkowania lasu w Nadleśnictwie Smolarz obejmują:

    Pozyskiwanie drewna – realizowane zgodnie z Planem Urządzenia Lasu, który uwzględnia zasady ochrony przyrody, odnowy naturalnej oraz odnowy sztucznej drzewostanów, z zachowaniem limitów wyznaczonych przez etat cięć.

    Zbieranie płodów runa leśnego – grzyby, jagody i inne dary lasu są dostępne dla mieszkańców i turystów, jednak z poszanowaniem przepisów i zasad etyki zbierania.

    Polowania – prowadzone zgodnie z przepisami prawa łowieckiego, w sposób kontrolowany i mający na celu utrzymanie równowagi pomiędzy populacjami dzikich zwierząt a środowiskiem.

    Rekreacja i turystyka – lasy Nadleśnictwa Smolarz są otwarte dla odwiedzających, a my zachęcamy do korzystania z ich uroków, z jednoczesnym przestrzeganiem zasad ochrony przyrody.

 

Staramy się godzić różne formy użytkowania lasu, tak aby każdy mógł czerpać z jego bogactwa, jednocześnie troszcząc się o jego trwałość i piękno. Zapraszamy do korzystania z lasu odpowiedzialnie, z szacunkiem dla natury i innych jego użytkowników.    


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Nadleśnictwo Smolarz - położenie

Nadleśnictwo Smolarz - położenie

Nadleśnictwo Smolarz położone jest w południowo-wschodniej części Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. Od południa graniczy z Nadleśnictwem Karwin oraz Nadleśnictwem Potrzebowice (RDLP Piła), od północy z Nadleśnictwem Głusko, od zachodu z Nadleśnictwem Strzelce Krajeńskie, a od wschodu z Nadleśnictwem Krzyż (RDLP Piła).

Nadleśnictwo Smolarz położone jest w południowo-wschodniej części Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. Od południa graniczy z Nadleśnictwem Karwin oraz Nadleśnictwem Potrzebowice (RDLP Piła), od północy z Nadleśnictwem Głusko, od zachodu z Nadleśnictwem Strzelce Krajeńskie, a od wschodu z Nadleśnictwem Krzyż (RDLP Piła).

Położenie geograficzne

Lasy Nadleśnictwa Smolarz stanowią południowo-zachodnią część Puszczy Drawskiej. Granice terytorium nadleśnictwa wyznaczają najważniejsze rzeki regionu: na południu Noteć, na wschodzie Drawa, a na północy Mierzęcka Struga.

Pod względem fizyczno-geograficznym, Nadleśnictwo Smolarz jest położone w makroregionie Pojezierza Południowopomorskiego, w większości w mezoregionie Pojezierza Dobiegniewskiego. Południowo-wschodnia i wschodnia część nadleśnictwa leży w mezoregionie Równiny Drawskiej, a prawie bezleśna, południowo-zachodnia część nadleśnictwa znajduje się w mezoregionie Kotliny Gorzowskiej.

Siedziba Nadleśnictwa Smolarz mieści się w Kleśnie, tuż przy drodze wojewódzkiej nr 160. Najbliżej położonymi miastami są: graniczące z Klesnem – Drezdenko oraz oddalone od niego o ok. 15 km na północ Dobiegniew, o ok. 15 km na wschód Krzyż Wielkopolski i o ok. 20 km na zachód Strzelce Krajeńskie. Z miast wojewódzkich, najbliżej położony jest Gorzów Wielkopolski – od siedziby Nadleśnictwa Smolarz dzieli go niespełna 50 km.

Położenie administracyjne

Większość gruntów nadleśnictwa położona jest w województwie lubuskim w powiecie strzelecko-drezdeneckim, natomiast ich niewielka część leży w województwie wielkopolskim w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Łącznie tereny te rozlegają się na terenie 5 gmin. Uproszczony wykaz terenów Nadleśnictwa Smolarz kształtuje się następująco:

 

województwo lubuskie

powiat strzelecko – drezdenecki

gmina Dobiegniew – obręby: Dębogóra, Kępa Zagajna, Ostrowiec, Podlesiec, Sarbinowo, Sławica, Słonów, część obrębów Ługi, Mierzęcin.

gmina Drezdenko – obręby: Drawiny, Górzyska, Lubiewo, Modropole, Przeborowo, Stare Bielice, Zagórze Lubiewskie, część obrębów Klesno, Kosin.

gmina Stare Kurowo – obręby: Błotnica, Głęboczek, Przynotecko, Nowe Kurowo, część obrębów Kawki, Łęgowo, Stare Kurowo.

gmina Strzelce Krajeńskie – część obrębu Długie.

Miasto Drezdenko – obręb Radowo oraz część obrębu Miasto Drezdenko

województwo wielkopolskie

powiat czarnkowsko-trzcianecki

gmina Krzyż Wielkopolski – obręb Nowe Bielice.

Regionalizacja przyrodniczo-leśna

Zgodnie z „Regionalizacją przyrodniczo-leśną Polski 2010” położenie Nadleśnictwa Smolarz kształtuje się następująco:

Kraina: Wielkopolsko- Pomorska (III)

Mezoregiony:

Pojezierza Dobiegniewskiego (III - 4),

Równiny Drawskiej (III - 5),

Puszczy Noteckiej (III - 17).