Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

Numer kontaktowy: Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Smolarz, tel.: +48 694 870 676 w okresie od 01.03. do 31.08. w godz. 7:00-20:00, poza okresem lęgowym tel.: 95 762 05 63 w godz. 7:00-15:00.

Dodatkowe informacje


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Poznaj "Las do góry nogami " w ramach Międzynarodowej Nocy Nietoperzy, która tym roku przypada na 24.08.2024 r.

Poznaj "Las do góry nogami " w ramach Międzynarodowej Nocy Nietoperzy, która tym roku przypada na 24.08.2024 r.

Czy wiesz, że nietoperz jest w stanie zjeść w ciągu jednej nocy nawet 3 tys. uprzykrzających nam życie komarów i meszek? Czy zdajesz sobie sprawę, że możesz delektować się smakiem bananów czy mango właśnie dzięki zapylającym te rośliny nietoperzom? Czy wiesz, że serce nietoperzy podczas hibernacji bije zaledwie kilka razy na minutę? W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tym niezwykłym ssakom, ich roli w przyrodzie oraz zagrożeniom, z którymi się borykają.

Nietoperze, znane również jako Chiroptera, są fascynującymi stworzeniami, które odgrywają kluczową rolę w ekosystemach leśnych na całym świecie, w tym także w Polsce. Na świecie żyje ok. 1400 gatunków nietoperzy. W Polsce jest ich 28 i wszystkie są pod ochroną.

Cechy:

Nietoperze to jedyne ssaki zdolne do aktywnego lotu. Ich skrzydła są zbudowane z cienkiej membrany skóry rozpiętej pomiędzy wydłużonymi palcami. Dzięki echolokacji, czyli wysyłaniu ultradźwięków i odbieraniu ich echa, potrafią nawigować w ciemności oraz polować na owady.

Rola w Ekosystemie:

Nietoperze pełnią istotną rolę w utrzymaniu równowagi ekologicznej. Są naturalnymi kontrolerami populacji owadów, co pomaga w ochronie lasów przed szkodnikami. Niektóre gatunki nietoperzy zapylają kwiaty i rozsiewają nasiona, co przyczynia się do regeneracji roślinności.

Nietoperze w Polsce:

W Polsce występuje 28 gatunków nietoperzy, z których wszystkie są objęte ochroną prawną. Najbardziej znane gatunki to m.in. mroczek posrebrzany, nocek rudy oraz gacek brunatny. Nietoperze można spotkać w różnych siedliskach, od lasów, przez parki miejskie, aż po budynki.

Zagrożenia i Ochrona:

Mimo swojej ważnej roli, nietoperze są narażone na wiele zagrożeń. Zanik siedlisk, chemizacja rolnictwa, a także zmiany klimatyczne stanowią poważne wyzwania. W celu ich ochrony konieczne są działania takie jak ochrona siedlisk, tworzenie schronień oraz edukacja społeczeństwa na temat roli nietoperzy.

Lasy Państwowe, współpracując z różnymi partnerami podejmują działania na rzecz ochrony tych wyjątkowych zwierząt m.in. budując specjalnie zaprojektowane schronienia, zabezpieczając miejsca naturalnych zimowisk, biorąc udział w regularnych akcjach liczenia zimujących osobników.

- Chcemy upowszechniać wiedzę o polskich gatunkach nietoperzy, ale także pokazać, jak ważne dla zdrowia naszych ekosystemów są te często wzbudzające niepokój ssaki mówi Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych. - Akcja „Las do góry nogami” to nasz wkład w rozbudzanie wrażliwości przyrodniczej społeczeństwa – dodaje.

Co roku w ostatni weekend sierpnia w ramach międzynarodowego porozumienia EUROBATS organizowana jest Międzynarodowa Noc Nietoperzy. Akcja edukacyjna Lasów Państwowych „Las do góry nogami” odbędzie się w kilkudziesięciu nadleśnictwach w Polsce w ostatnim tygodniu sierpnia.

Lasy Państwowe zachęcają wszystkich do zanurzenia się w tajemniczy, nocny świat nietoperzy i odkrycia, jak wiele znaczą dla naszej przyrody te fascynujące ssaki. To okazja, by spojrzeć na las i jego mieszkańców z zupełnie nowej perspektywy – do góry nogami!

 

Ciekawostki

•        Nietoperze mogą żyć nawet do 30 lat, co jest długim okresem w porównaniu do innych małych ssaków.

•        Najmniejszy nietoperz na świecie, ryjkonos malutki z rodzaju Craseonycteris, waży zaledwie 2 gramy.

•        Echolokacja nietoperzy jest tak precyzyjna, że potrafią one wyłapać owady o wielkości komara w całkowitej ciemności