Asset Publisher Asset Publisher

Magia zielonej choinki.

Nieodłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia jest choinka. Nie ma znaczenia czy to świerk, jodła czy sosna, najważniejsze, aby była naturalna, pachnąca, świeża. Choinka to cała rodzinna historia, sprawdzian dla Pana Domu, aby stała prosto i stabilnie przez cały okres świąteczny.

Najpierw wyprawa po to jedyne, wyjątkowe drzewko (ważne, aby pochodziło z legalnego źródła). Następnie dobór właściwego stojaka, najlepiej z pojemnikiem na wodę, aby wymarzona choinka zostało  z nami jak najdłużej, w niezmienionej formie. Po tych zabiegach możemy w końcu przystąpić do najwspanialszej czynności jaką jest strojenie naszego bożonarodzeniowego drzewka. Przez dziesiątki lat pojawiało się wiele trendów: choinki kolorowe, w bieli, całe na niebiesko czy czerwono, ważne, aby nas cieszyła, dawała radość i szczęście. Fajne jest również wspólne, rodzinne robienie ozdób choinkowych. Z czasem takie ręcznie robione ozdoby, wyciągnięte ten jedyny raz w roku, szczególnie robione przez nasze dorastające dzieci stają się pamiątką, przy której niejednokrotnie zakręci się łezka w oku. Nieważne, że czasami popaćkane od kleju, krzywe, nieregularne, ale wyjątkowe i niepowtarzalne.

A skąd właściwie wzięła się w Polsce tradycja choinki? Otóż z Niemiec, około 200 lat temu jako symbol życia, odradzania się, trwania i płodności. Zastąpiła ona słowiańską podłaźniczkę oraz Diducha. Wpierw pojawiała się u bogatszej części społeczeństwa, na dworach, później w miastach. Najpóźniej na wsiach (okres międzywojenny, a nawet lata po II wojnie światowej). Obecnie wszechobecna, dostępna na każdym kroku, nadaje magii domostwom, miastom, kościołom, ozdoba szkół i wielu instytucji.

Po tę wyjątkową, pachnącą lasem choinkę zapraszamy do Nadleśnictwa Smolarz w dniach 15-23 grudnia. Choinki sprzedawane przez nadleśnictwo pochodzą albo ze specjalnie w tym celu założonych plantacji, albo z cięć pielęgnacyjnych, poprawiających warunki wzrostu drzewkom pozostającym w lesie. Wycięcie takich choinek nie powoduje uszczerbku dla lasu. „Produkcja” naturalnych choinek, w odróżnieniu od sztucznych, nie wiąże się z żadnymi zanieczyszczeniami i nie powoduje powstawania uciążliwych plastikowych odpadów.  

„Zapraszamy” (szczegółowe informacje odnoście sprzedaży choinek w Nadleśnictwie Smolarz zamieścimy 14 grudnia).