Lista aktualności Lista aktualności

Rybołowy – czy będzie ich w Polsce przybywać?

Dzięki przekazom medialnym rybołów stał się ostatnio bardziej znany, choć to nadal bardzo rzadki ptak.

Projekt „Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce", realizowany od 2017 r. przez Lasy Państwowe wraz z ornitologami z Komitetu Ochrony Orłów polega m.in. na budowie sztucznych platform, na których ptaki mają zbudować gniazda. W ramach tego projektu wiosną tego roku w Nadleśnictwie Smolarz posadowiono 10 platform na słupach wysokiego napięcia, co ma pomóc w powstrzymaniu dalszego spadku liczebności rybołowa w Polsce. Rybołów gnieździ się w najwyższych dostępnych miejscach, dlatego wysokie, górujące nad okolicą słupy są idealną lokalizacją.  W Polsce ponad 50 proc. par rybołowa przystępuje do lęgów w sztucznych gniazdach. Oczywiście same platformy to za mało, trzeba jeszcze zapewnić spokój wokół miejsc gniazdowania i dostęp do pożywienia, a tu szczególnie ważna jest świadomość i przychylność ludzi związanych z hodowlą ryb.

Rybołów to wyspecjalizowany drapieżnik, o stosunkowo delikatnej budowie i prawie dwumetrowej rozpiętości skrzydeł, ryby dostrzega nawet z wysokości 40 m, a następnie z prędkością 30-60 km/h nurkuje za nimi nawet na głębokość 1m.

Rybołów jest gatunkiem migrującym. Zimuje w Afryce, a do Polski przylatuje pod koniec marca. W drugiej połowie kwietnia samica składa od dwóch do trzech jaj, z których po ok. 40 dniach wykluwają się pisklęta. Niesamowite możliwości obserwacji rodziny rybołowów daje kamera zamontowana przy gnieździe zbudowanym na 35 metrowej sośnie w zachodniej Polsce na terenie Nadleśnictwa Barlinek, gdzie właśnie pojawiły się pisklęta.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku para rybołowów zajmie choć jedno „mieszkanie” przygotowane dla nich w Nadleśnictwie Smolarz.