Lista aktualności Lista aktualności

Leśna edukacja w domu

Choć wszystkie zajęcia edukacyjne zostały odwołane, nie oznacza to, że nie można uczestniczyć w edukacji przyrodniczo-leśnej. Lasy Państwowe udostępniają w internecie wiele różnorodnych materiałów, dzięki którym młodsi, jak i trochę starsi nie będą się nudzić w domu oraz lepiej poznają polskie lasy. Zachęcamy, aby efektywnie i atrakcyjnie wykorzystać czas domowej edukacji.

Od piątku Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie codziennie publikuje filmy z cyklu „Lekcja z lasu”. W dotychczasowych odcinkach Edward Marszałek – rzecznik prasowy RDLP w Krośnie – zaprezentował drzewa i krzewy lasów Podkarpacia oraz opowiedział o znaczeniu wody w leśnym ekosystemie. Następny odcinek będzie dotyczył pszczół. Wszystkie filmy są dostępne na profilu RDLP Krosno (kliknij aby zobaczyć).

Przez cały dzień można na żywo śledzić, co dzieje się w gnieździe rybołowów w Puszczy Barlineckiej. Rybołowy to jedne z najrzadszych ptaków szponiastych w Polsce i niewielu miało okazję obserwować je w naturze. Dzięki kamerze zamontowanej przy gnieździe można z bliska zobaczyć, jak samiec przygotowuje gniazdo na powrót samicy, a niedługo być może będzie można obejrzeć składanie i wysiadywanie jaj, a potem wychowywanie młodych. Transmisja on-line dostępna jest na YouTube. Lasy Państwowe aktywnie uczestniczą w ochronie rybołowa. Więcej o projekcie można przeczytać na stronie  http://www.rybolowy.pl/.

Na kanale Lasów Państwowych na YouTube jest już prawie 100 filmów z cyklu „Oblicza Lasów”, w których leśnicy odsłaniają tajemnice leśnej przyrody i prezentują najciekawsze aspekty swojej pracy.

Jeśli wykonywane zajęcia uniemożliwiają oglądanie filmów, można posłuchać audycji radiowych (podcastów) poświęconych leśnej przyrodzie i codziennej pracy leśników. Kolejne rozmowy są umieszczane w internecie co tydzień. Wszystkie nagrania są dostępne na stronie www.lasy.gov.pl. Z najnowszej rozmowy można dowiedzieć się, jak zostać leśnikiem.

Co jeszcze można robić w domu, gdy przedszkola i szkoły są zamknięte? Propozycję kilkuset gier i zabaw dla młodszych dzieci można znaleźć w zeszytach „Z lasem przez cały rok”, które można pobrać ze strony. Oprócz zadań do wykonania podczas spaceru w lesie, w każdym zeszycie jest kilkadziesiąt propozycji zabaw, które można zorganizować w domu.

Gdy na domowych półkach zabrakło nieprzeczytanych książek, a biblioteki są nieczynne, można skorzystać z publikacji w postaci elektronicznej. Bezpłatnie można pobrać e-booki lub pliki pdf. Są wśród nich publikacje prezentujące przyrodę polskich lasów, książki historyczne oraz poradniki i przewodniki, które pomogą zaplanować wypoczynek w lesie, gdy już minie zagrożenie epidemiczne. Wśród dziesiątek tytułów dostępnych na stronie www.lasy.gov.pl każdy znajdzie coś dla siebie.

W wersji elektronicznej dostępny jest też kwartalnik przyrodniczy „Echa Leśne”. Numery z ostatnich siedmiu lat można przeczytać na stronie klikając tutaj.

Tym, którzy chcieliby jednak opuścić domy i skorzystać z relaksu w lesie, przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Należy bezwzględnie unikać miejsc zatłoczonych. Na aktywność na świeżym powietrzu najlepiej wybrać miejsce i porę dnia, gdy ludzi jest najmniej. Więcej o bezpiecznym korzystaniu z lasów w czasie zagrożenia epidemicznego można przeczytać tutaj.