Lista aktualności Lista aktualności

Łączą nas drzewa

W najbliższy piątek, 9 kwietnia każdy będzie mógł wziąć udział w ogólnopolskiej akcji „Łączą nas drzewa” i posadzić swoje własne drzewo. Tego dnia w szkółce leśnej w Górzyskach będzie można bezpłatnie otrzymać sadzonki drzew.

To, jak ważną rolę w otoczeniu człowieka pełnią drzewa uświadamiamy sobie często dopiero gdy ich zabraknie. Są tak naturalnym elementem naszego środowiska, że nie zawsze zauważamy i doceniamy ich obecność. Drzewa dostarczają tlen, zatrzymują część zanieczyszczeń, zwiększają wilgotność powietrza, dają cień (szczególnie ważny podczas letnich upałów), tworzą miejsce życia zwierząt, roślin, grzybów i mikroorganizmów, urozmaicają krajobraz, pozytywnie wpływają na samopoczucie człowieka, … Ich korzystne właściwości można by jeszcze długo wymieniać. Dlatego zachęcamy do udziału w akcji pod hasłem „Łączą nas drzewa”, organizowanej przez Lasy Państwowe i Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W akcji może wziąć udział każdy i posadzić na swoim terenie drzewo. Nadleśnictwo Smolarz przygotowało dla chętnych sadzonki brzozy i świerka. Sadzonki będzie można otrzymać w szkółce leśnej w Górzyskach (mapa) w piątek 9 kwietnia w godzinach 8:00-14:00.

Brzoza sprawdzi się w prawie każdym ogrodzie. Nie jest wymagająca pod względem żyzności gleby i może rosnąć nawet na dość ubogim, piaszczystym podłożu. Potrzebuje jednak dużo światła. Dodatkowymi walorami dekoracyjnymi brzozy są biała kora, a jesienią dość długo utrzymujące się złociście żółte liście. Brzoza tradycyjnie uważana była za drzewo opiekuńcze, symbol płodności i urodzaju, jej gałązki w gospodarstwie miały odstraszać złe duchy, pioruny i szkodniki.

W zacienionych, ale nie bardzo ciemnych zakątkach ogrodu lepiej będzie rósł świerk. Jest to jednak gatunek wymagający wilgotnej gleby i wilgotnego powietrza, dlatego należy wybrać dla niego miejsce, w którym nie będzie mu grozić susza. Świerk będzie cieszył oczy ciemną zielenią igieł także zimą. Współcześnie kojarzy się przede wszystkim z bożonarodzeniową choinką. W kulturze ludowej przypisywano mu wiele znaczeń, m. in. miał chronić ludzi i bydło przed wiedźmami, a duszom zmarłych ułatwić wędrówkę w zaświaty. Na Podhalu wierzono, że świerk posadzony przed domem zagradza drogę złym mocom.

Podczas wizyty w szkółce leśnej przypominamy o zachowaniu bezpiecznej odległości od innych osób, zakrywaniu ust i nosa oraz o dezynfekcji rąk.