Lista aktualności Lista aktualności

Kiedy drzewo może być niebezpieczne?

W trosce o bezpieczeństwo osób odwiedzających lasy, leśnicy regularnie, przynajmniej dwa razy w roku sprawdzają, czy w najbardziej uczęszczanych przez ludzi miejscach nie ma drzew grożących wywróceniem się lub złamaniem. Aby doskonalić swoje umiejętności w zakresie oceny stanu zdrowotnego drzew, grupa pracowników Nadleśnictwa Smolarz uczestniczyła w szkoleniu zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Dendrologiczne.

Lasy Państwowe, udostępniając lasy dla społeczeństwa, starają się, aby korzystanie z nich było bezpieczne. W tym celu w otoczeniu dróg publicznych, szlaków i innych obiektów turystycznych oraz budynków leśnicy wyszukują i ścinają drzewa, które ze względu na swój stan mogą stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i ich dobytku. Stwierdzenie, czy dane drzewo stwarza zagrożenie, czy nie, wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Dla leśników ocena stanu pojedynczych drzew jest tylko jednym z bardzo wielu zadań w codziennej pracy, dlatego grupa pracowników Nadleśnictwa Smolarz wzięła udział w szkoleniu prowadzonym przez tych, którzy zajmują się tym na co dzień. Specjaliści z Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego podzielili się swoją wiedzą na temat wpływu różnych cech budowy korzeni, pni i koron drzew na ich wytrzymałość.

Przez miliony lat ewolucji drzewa przystosowały się do różnych czynników je uszkadzających i wytworzyły mechanizmy regeneracji uszkodzeń. Dlatego nie każde drzewo pochylone musi się zaraz przewrócić, a wypróchnienie wnętrza pnia paradoksalnie nie oznacza dużej utraty jego wytrzymałości. Aby ocenić ryzyko stwarzane przez drzewa można posłużyć się różnymi przyrządami badawczymi i pomiarowymi. Prezentacja ich wykorzystania na konkretnych drzewach w terenie była drugą częścią szkolenia. Sondy arborystyczne, rezystografy i tomografy dźwiękowe pozwalają zobaczyć to, co niewidoczne gołym okiem i ukryte wewnątrz pnia drzewa.

Zaawansowane technicznie metody badawcze są jednak czasochłonne, a drzew w lesie są miliony. Ponieważ drzew w lasach jest tak dużo, nie sposób dotrzeć do każdego z nich. Dlatego dokładna inspekcja może być stosowana w przypadku pojedynczych, szczególnie cennych i ważnych drzew. W przypadku znaczącej większości drzew muszą wystarczyć powtarzane regularnie oględziny zewnętrznych cech drzew.

Nie można też zapominać, że obumarłe oraz zamierające stare drzewa są niezastąpionymi siedliskami wielu gatunków owadów, grzybów, ptaków i innych organizmów. Wycięcie wszystkich takich drzew w obawie, że się złamią lub przewrócą byłoby nieodwracalną stratą dla leśnej przyrody, za ochronę której leśnicy również są odpowiedzialni.

Wybierając się na grzybobranie lub spacer z dala od wyznaczonych szlaków turystycznych należy pamiętać, że w lesie mogą znajdować się spróchniałe drzewa. Należy więc zachowywać ostrożność i lepiej je omijać, a w przypadku wietrznej pogody odłożyć wyprawę do lasu na później, aż pogoda się poprawi.