Lista aktualności Lista aktualności

Jesienne sadzenie lasu

Odnowienie lasu najczęściej kojarzy nam się z wiosną, jednak coraz częściej leśnicy sadzą las jesienią.

Jesienne odnowienia są korzystne z uwagi  na uniknięcie ryzyka przedłużającej się zimy i opóźnienia terminu odnowień nawet do momentu rozpoczęcia wegetacji. Wykonując część odnowień jesienią rozładowujemy wiosenne spiętrzenie prac w leśnictwach, a przede wszystkim na szkółce leśnej. Odnowienia jesienne są coraz częściej stosowane również ze względu na sprzyjające o tej porze roku warunki pogodowe, szczególnie wilgotnościowe. Późną jesienią (koniec października, listopad) sadzi się przede wszystkim sadzonki gatunków liściastych, które szybciej przechodzą w stan spoczynku.

W Nadleśnictwie Smolarz rozpoczęliśmy sadzenie 211,70 tyś. sadzonek, głównie dębu bezszypułkowego, buka, brzozy, olszy, lipy i wielu gatunków domieszkowych. Tej jesieni mamy do posadzenia ponad 33 ha lasu.

Odnowienie lasu jest jedną z najważniejszych czynności hodowlanych. Wybór sposobu odnowienia, właściwa organizacja prac odnowieniowych, ich odpowiednie zaplanowanie w czasie i przestrzeni, dobór gatunków i liczby sadzonek, technika przygotowania powierzchni oraz technika sadzenia, wszystko to dotyczy procesu odnowienia lasu i decyduje o zapewnieniu trwałości produkcji i stabilności drzewostanu. Proces ten ma istotne znaczenie dla wzrostu i rozwoju drzewostanów, dla pełnienia przez nie funkcji ekologicznych, społecznych i produkcyjnych.

W załączeniu dla osób zainteresowanych porady: jaką wybrać sadzonkę oraz prawidłowa technika sadzenia drzewek.