Lista aktualności Lista aktualności

„Płonie ognisko w lesie…”

Cytując słowa znanej harcerskiej piosenki komu nie przychodzi na myśl ognisko w leśnej scenerii, pieczenie kiełbasek, relaks.

Zasady rozpalania ognia w lesie są jednak uregulowane wieloma przepisami, z którymi najpierw warto się zapoznać, aby czas spędzony na łonie natury nie zakończył się sankcjami karnymi lub co gorsze pożarem lasu.

W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

  1. rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego;
  2. korzystania z otwartego płomienia;
  3. wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych (art. 30, ust. 3, Ustawa o lasach, Dz. U. z 2020 r. poz. 6, 148).

Ogień w lesie wolno palić wyłącznie w miejscach  wyznaczonych, głównie są to obiekty turystyczne i edukacyjne.

Na terenie Nadleśnictwa Smolarz znajduje się siedem takich miejsc, są to niżej wymienione obiekty:

a) obiekty niedzierżawione (ogólnodostępne):

- Leśne Centrum Przyrodniczo – Edukacyjne przy Nadleśnictwie Smolarz                       

 (po wcześniejszej rezerwacji terminu w sekretariacie nadleśnictwa),

 - Miejsce postoju, leśnictwo Dębogóra,  oddz. 262b,

 - Miejsce postoju, leśnictwo Czarny Las, oddz. 471b,

 - Miejsce postoju, leśnictwo Mierzęcin, oddz. 6b,

 - Miejsce postoju, leśnictwo Sarbinowo, oddz. 178d.

b) obiekty dzierżawione przez podmioty zewnętrzne (konieczny kontakt z         dzierżawcą obiektu):

 - Miejsce postoju, leśnictwo Smolarz, oddz. 244c,

 - Miejsce biwakowania, leśnictwo Drawiny, oddz. 306f,

 

Obiekty te mają odpowiednio przygotowane miejsca do rozpalenia ogniska, w sposób zapewniający bezpieczeństwo, ale pomimo to należy zachować dużą ostrożność przy posługiwaniu się ogniem, gdyż jest to żywioł nieprzewidywalny. Obiekty te położone są w pobliżu drzewostanów, gdzie przy sprzyjającej pogodzie wystarczy iskra, aby doprowadzić do pożaru. Pamiętajmy „Las rośnie wolno, płonie szybko!!!.

Ogniska nie można rozpalać bliżej niż sześć metrów od stojących drzew, a wysokość płomieni nie może przekraczać dwóch metrów. Przy ognisku wskazane jest mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu ogniska należy je dokładnie zalać wodą i sprawdzić czy nie ma tlących się głowni.

Należy pamiętać również, że na terenach leśnych nie można zbierać chrustu, gałęzi, drewna na ognisko. Jest to wykroczenie. Najlepiej zwrócić się do nadleśnictwa lub właściwego terytorialnie leśniczego, który poinformuje jak legalnie nabyć drewno do przygotowania ogniska.

W sytuacji zagrożenia pożarem lub zauważenia ognia w lesie prosimy o niezwłoczne powiadomienie straży pożarnej pod numerem telefonu 998 lub 112 oraz kontakt z dyżurnym Punktu Alarmowo – Dyspozycyjnego w Nadleśnictwie Smolarz pod numerem telefonu 698 638 280 lub sekretariatem Nadleśnictwa Smolarz, nr tel. 95 762 05 63.

Regulamin korzystania z miejsc do rozpalania ogniska dostępny w materiałach do pobrania poniżej.